Glenrothes Vintage Reserve – Whisky fra 10 årgange
Land: Skotland
Region: Speyside
Type: Single malt
Aftapper: Destilleri
ABV: 40%
Alder: NAS
Fadtype: Bourbon, Sherry
Røg: Uden
Whiskyblog.dk: ★★★★★
Glenrothes Vintage Reserve er en skotsk whisky på 40% Vol. Whiskyen er fremstillet af Glenrothes Distillery, der er beliggende i Speyside området. Glenrothes har i mange år sendt deres såkaldte “vintage” aftapninger på gaden. Denne udgivelse indeholder destillater fra 10 årgange fra 1989 til 2007. Disse aftapninger har lagret på ex-bourbon og ex-sherry fad. Den kommer dog uden en egentlig aldersangivelse på flasken. Whiskyen er kølefiltreret.
Besøg: Destilleriets hjemmeside
Anmeldelse #578
Anmeldelse af Glenrothes Vintage Reserve
Næse:
Man mødes først en en tydelig duft af friske citrusfrugter. Der duftes citron og lime-frugt. Bagved fornemmes også søde modne appelsiner. Efter lidt tid i glasset kommer en tydelig honningsødme frem. Ligeledes kommer også lidt vanilje og karamel frem fra baggrunden. Når man også har smagt på drammen, duftes også søde modne bær. Man mærker ikke de 40% vol alkohol i næsen på denne skotske whisky.

Glenrothes Vintage Reserve – Miniature
Palette:
Der smages med det samme sødme fra modne bær. Der findes skovbær og en snert solbær i smagen. Hurtigt kommer smagen fra citrusfrugter frem. Det er sødme fra modne appelsiner som kommer først. Dette efterfølges af syrlighed fra citron og lime-frugt. Når man har smagt på drammen et par gange smages en smule vanilje og lidt karamel. Vanilje og karamel bliver tydeligere og tydeligere jo længere whiskyen står i glasset. Der mærkes lidt stærk ingefær på tungen. Alkoholen er heller ikke markant i paletten.
Afslutning:
Der er en kort afslutning på single malt whiskyen. Man mærker stadig lidt ingefær på tungen. Samtidig er der stadig en syrlig fornemmelse fra citrusfrugterne i munden. Når denne syrlighed aftager, så bliver sødmen fra malt og søde bær lidt tydeligere. Man efterlades med en smule bitter følelse på tungen, men der smages lidt vanilje, karamel og honningsødme.
Hvad siger producenten:
“Character: Mellow, soft fruits, citrus and honey.”
Konklusion:
Dette er en fornuftig whisky, uden den på nogen måde imponerer. Kan man lide whisky, der er båret af syrlighed og lidt sødme fra bær, så er dette et glimrende bud. Samtidig er den let at drikke, og stiller ikke de store krav. Er man til whisky med mere power i både smag, kompleksitet og styrke, så skal man lede andre steder. Man kunne købe en flaske for cirka 400,-, men den er nu udgået af sortiment. Jeg tidligere har anmeldt Glenrothes 1995 American Oak 2017 vintage på bloggen. Den er flere længder bedre end whiskyen i denne anmeldelse, men indgår ikke i dette blend. Konklusioen på denne anmeldelse af Glenrothes Vintage Reserve er, at den ikke skiller sig specielt ud fra mængden, og indholdet i drammen er måske i virkeligheden bedre hver for sig.